Kultowa zabawka dla całej rodziny, która uczy i bawi

Najlepsze zabawki dla dziecka to takie, które nie tylko bawią, ale także uczą i pomagają w prawidłowym rozwoju. Jedną z tego typu pomocy edukacyjnych są oczywiście puzzle. Jest to jedna z tych zabaw, w których można również uczestniczyć całą rodziną i budować w ten sposób wspaniałe wspomnienia wspólnie spędzonego czasu.

W jakim wieku zacząć przygodę z puzzlami?

Zazwyczaj na opakowaniach puzzli dla dzieci producenci umieszczają informację na temat wieku, od którego można ich używać. Tyczy się to jednak głównie zasad bezpieczeństwa i wielkości elementów. Zwykle puzzle dla dzieci można proponować maluszkom już od ok. 18 miesiąca życia, jeżeli są wystarczająco cierpliwe. Bardziej świadome układanie elementów można zaobserwować już u dwulatków, które zaczynają składanie obrazków za pomocą prób i błędów. Kiedy dziecko ma 4 lata, potrafi bawić się układanką odwzorowując obrazek, umieszczony na opakowaniu. Wszystko to jednak jest sprawą indywidualną, dobrze więc przyjrzeć się zainteresowaniu dziecka i sprawdzać, kiedy jest gotowe na przygodę z puzzlami bądź na dodanie większej ilości elementów. 

Jakie puzzle wybrać dla dziecka?

Zabawę z puzzlami należy zacząć od najprostszych pozycji, składających się z dwóch elementów. Stopniowo wraz rozwojem dziecka i jego zainteresowań, można proponować mu coraz bardziej rozbudowane układanki. Na samym początku warto zadbać o to, żeby puzzle dla dzieci były odpowiednio duże i wygodne w użytkowaniu dla małych rączek. Dobrze sprawdzają się grube, kartonowe elementy, z prostymi grafikami. Jeżeli chcemy dodatkowo zachęcić dziecko do zabawy z puzzlami, warto wykorzystać znajdujące się na nich obrazki, które będą zgodne z zainteresowaniami małego odbiorcy. Do wyboru mamy m.in:

– bohaterów ulubionych bajek

– postaci z książek 

– krajobrazy

– zwierzęta

– pojazdy

Ciekawą opcją dla najmłodszych są również puzzle edukacyjne, będące równocześnie grą. Polegają one np. na dopasowywaniu elementów graficznych, które do siebie pasują lub wręcz przeciwnie, na odnajdywaniu przeciwieństw. Popularne są również puzzle z dziurką, gdzie poszukujemy brakujących elementów i kształtów wyciętych w danym obrazku. 

Jeśli uda nam się zarazić dziecko pasją do puzzli, będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Zabawa puzzlami dla dzieci wspomaga logiczne myślenie, koordynację ręka-oko, rozwiązywanie problemów i spostrzegawczość. W późniejszych etapach gwarantuje również wspaniały czas spędzony razem, na układaniu pięknych i rozbudowanych układanek.